همه چیزهایی که در انتخاب تالار عروسی باید بدانید

همه چیزهایی که در انتخاب تالار عروسی باید بدانید

همانطور که باید در انتخاب آتلیه عکس عروس دقت کرد ، هنگام رزرو تالار یا باغ تالار نیز باید همه جوانب را در نظر گرفت . به طور قطع تالاری که انتخاب میکنید ، جلوه گر شکوه مراسم عروسی شماست . رزرو تالار ، هتل تالار ، باغ تالار و یا باغسرای بستگی به سلیقه شما و هزینه ای دارد که برای سالن مراسم عروسی در نظر گرفته اید اما در هر صورت قبل از رزرو باید نکاتی را در نظر بگیرید تا در شب عروسی دغدغه ای برای سالن نداشته باشید .

تالار عروسی
تالار عروسی

در اولین مرحله برای برگزاری مراسم ، محل مراسم ذهن شما را بخود مشغول می کند . در حالت کلی برای انتخاب محل برگزاری مراسم عروسی دو گزینه پیش روی شماست : ۱ – سالن ها و تالارهای عروسی ۲ – باغ تالارها . هر کدام از این اماکن مزایا و معایب خود را دارند و الویت های شما تعیین کننده نهایی ست . با این اوصاف باید نکاتی را برای انتخاب درست تر مدنظر داشته باشید .

نکات مهم در انتخاب باغ تالار عروسی

 • اگر میخواهید باغ تالار انتخاب کنید این را حتما در نظر داشته باشید که عروسیتان در چه تاریخی از سال برگزار میشود . باغ تالار گزینه ای مناسب برای برگزاری مراسم عروسی در فصل سرد نیست .
 • در هنگام انتخاب باغ تالار به عنوان محل برگزاری عروسی باید به فکر تامین برق مورد نیاز مراسم تان باشید . بررسی کنید برق آن منطقه و یا کنتور باغ طوری باشد که جوابگوی برق مورد نیاز برای چراغانی و گروه موسیقی ، تصویر برداری و آشپزی باشد . ضمنا اگر در آن منطقه احتمال قطع شدن برق وجود دارد حتما به فکر اجاره ی موتور برق باشید .
باغ تالار عروسی
باغ تالار عروسی

 

با وجود آنکه برای برگزاری مراسم ممکن است باغ تالار و یا تالار را انتخاب کنید ، معیارهای مشترکی نیز وجود دارد که در زمان رزرو تالار عروسی باید به آنها دقت کنید :

همه چیزهایی که در انتخاب تالار عروسی باید بدانید

۱- موقعیت سالن یا باغ تالار
تالار و یا باغ تالار محل برگزاری مراسم عروسی شما باید از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری دارای وضعیتی مناسب باشد . چرا که مسائلی مانند ترافیک و… باعث کلافه شدن مهمانان شما خواهد شد . از طرفی هم سعی کنید تالار و یا باغ تالار مراسم عروسی خود را در نزدیکی آتلیه عکاسی و آرایشگاه عروس انتخاب کنید زیرا اگر این اماکن از یکدیگر دور باشند ، امکان دارد شما هم دیر در جشن خود حاضر شوید .

۲ – ظرفیت سالن و باغ تالار
وسعت سالن مراسم بسیار هم است و ارتباط مستقیمی با تعداد مهمان ها شما دارد . بنظر میرسد اگر تعداد مهمان های شما کم است ، سالن بزرگ انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود زیرا مهمان ها پراکنده می شوند و باعث میشود مراسم شما خلوت و سرد جلوه می دهد . در مقابل اگر تعداد مهمان ها زیاد است سالن کوچک بسیار مشکل ساز خواهد بود و نارضایتی مهمان ها را به همراه دارد .

۳ – چگونگی پذیرایی تالار و کیفیت غذا
از مهم ترین ارکان تالار ، غذایی است که در تالار سرو می شود . اگر سرو غذا با خود تالار باشد حتما باید به مواد اولیه ای که از آن برای طبخ غذاها استفاده می شود ، دقت داشته باشید زیرا کیفیت غذا روی بهتر برگزار شدن مراسمتان تاثیر بسزایی دارد . کیفیت و تنوع غذای تالار عروسی باید به گونه ای باشد که جای هیچ حرف و حدیثی را برای میهمانان باقی نگذارد .

۴ – گروه موسیقی و برنامه های سرگرم کننده تالار :
از زمانهای قدیم که ساز و دهل و ضرب و تمپو ، گرمی بخش مراسم بود تا حالا که انواع و اقسام ابزار و آلات موسیقیایی در دسترس هستند ، موسیقی جز جدایی ناپذیر مجالس عروسی بوده است . داشتن یک دی جی خوب برای مراسم عروسی می تواند آن جشن را پرشور و یا بالعکس دی جی نابلد آنرا بی فروغ کند . انتخاب یه موزیک عالی برای مراسم جشن عروسی تان می تواند کل جشن را تحت الشعاع قرار بدهد و خاطره انگیز کند .

۵ – روکش صندلی ها و رومیزی های تالار یا باغ تالار
در هنگام رزرو حتما به مدیریت تالار و یا باغ تالار تاکید کنید تا برای مجلس عروسی شما رومیزی ها و روکش صندلی ها از قبل شسته و تمیز باشند زیرا ممکن است مهمانان متوجه لک ایجاد شده با انواع و اقسام نوشیدنی ها روی روکش ها و رومیزی ها باشند . شما با تاکید خود به مدیریت باغ تالار حساسیت خود را نشان می دهید و آنها نیز برای راضی نگه داشتن شما تمامی تلاش خود را خواهند کرد .

۶ – میز شام عروس و داماد و تزئینات
سالن های پذیرایی و باغ تالار ها نیز یک اتاق جداگانه را با تزئیناتی ویژه برای صرف شام عروس و داماد تدارک می بینند . این گزینه میتواند ایده ی خوبی باشد و اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید می توانید برای بهتر و رمانتیک شدن مجلس عروسیتان این گزینه را به تشریفات مجلس عروسیتان اضافه کنید .

۷ – پارکینگ اتومبیل تالار
تالار و باغ تالار مراسم عروسی حتما باید دارای پارکینگ مجزا برای اتومبیل ها باشد . به خصوص اگر مراسمتان در شهرهای شلوغ مثل تهران برگزار می شود حتما به این گزینه توجه کنید . چرا که اکثر مهمانان شما علاقه ای ندارند که مدت زیادی را به دنبال جای پارک و در نهایت نگران اتومبیل باشند .

۸- سرویس های بهداشتی سالن یا باغ تالار
بررسی سرویس های بهداشتی را فراموش نکنید . حتما بررسی کنید که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشند و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشند . علاوه بر این محل سرویس ها و مسافت آنها تا محل جشن هم خیلی مهم است .

همه چیزهایی که در انتخاب تالار عروسی باید بدانید
تالار عروسی در غرب تهران

ضروری ترین اطلاعاتی که در هنگام رزرو تالار باید کسب کنید :

 • تاریخ های قابل رزرو سالن و یا باغ
 • هزینه ی اجاره و هرگونه خدمات اصلی و اضافه و نحوه پرداخت این هزینه
 • ظرفیت فضای خارجی و داخلی تالار
 • نحوه محاسبه خسارت فسخ قرارداد
 • امکان دعوت دی جی و یا گروه موسیقی دلخواه و محدودیت های سبک موسیقی تالار
 • پکیج های خدمات تالار و هزینه هرکدام
 • تعداد خدمه به ازای هر ۱۰۰ مهمان و تعداد پارکبان ها
 • مسئولیت اشیاء مفقود شده و یا دزدیده شده
 • مسئولیت نظافت سالن بعد از مراسم
 • شرایط فضای بازی کودک و پرستار و محافظ
 • امکان تست کیفیت غذا قبل از رزرو و شرایط مازاد غذاها بعد از مراسم
 • امکان استفاده از تزئینات دلخواه در محیط تالار

ویژگی های یک تالار عروسی خوب :

 • سیستم گرمایش و سرمایش (با توجه به زمان برگزاری مراسم عروسی) و تهویه مناسب دارد .
 • تالار پذیرایی سقف بلند دارد . زیرا اگر سقف تالار انتخاب شده ، کوتاه باشد در روز عروسی ، امکان فیلمبرداری با کرین برای گروه فیلمبرداری نخواهد بود و فضا کمی دلگیر بنظر می رسد .
 • دکور زیبایی دارد و نمای داخلی تالار میهمانان را مجذوب می کند . تزئین سالن با گل های زیبا که در برخی از سالن ها از گل های طبیعی استفاده می شود و نورپردازی نقش زیادی را در شکوه جشن عروسی دارند .
 • به روز بودن طراحی و چیدمان سالن پذیرایی یکی از خصوصیاتی ست که تالار را از سایر تالارها متمایز می کند .
 • در سالن های خوب ، اصولا جایگاه عروس و داماد بوسیله گل ، نورپردازی ، پرده های حریر و ساتن ، مبلمان های لوکس ، لوستر و … تزئین می شود . همچنین جایگاه عروس و داماد در مکانی بالاتر از سطح سالن قرار می گیرد. به طوری که عروس و داماد می توانند به تمام سالن اشراف داشته باشند .
 • تمیزی تالار یکی از بارزترین ویژگی های یک تالار خوب بشمار می آید .
 • گل آرایی و نورافشانی مسیر حرکت عروس و داماد در تالار یک امتیاز مثبت محسوب میشود . البته اگر هزینه آن بصورت جداگانه اخذ نشود .
 • در یک تالار خوب اتاق تعویض لباس بانوان به تعداد کافی و در محل خوبی قرار دارد .
تالار عروسی در شرق تهران
تالار عروسی در شرق تهران

هزینه تالار عروسی

درست است که تالار عروسی محلی ست که قرار است بهترین شب زندگی تان در آن رقم بخورد و شما میخواهید که بهترین شکل ممکن را داشته باشد اما توصیه میکنیم با در نظر گرفتن هزینه ها ، باقی روزهای عمرتان را با استرس همراه نکنید . در هنگام رزرو تالار عروسی معمولا محاسبه هزینه ها به این صورت است که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها را بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ را رزور می کنید . حدود یک هفته قبل از مراسم دو سوم هزینه ها را پرداخت می کنید و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتب است و مشکلی در ارائه خدمات نیست ، تسویه حساب نهایی را انجام می دهید . در اینجا هزینه های متداول تالار آورده شده است که معمولا در هنگام عقد قرارداد با آنها روبرو می شوید :

 • هزینه ورودی که یک رقم ثابت بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانان است .
 • هزینه غذا و پذیرایی که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می شود و بستگی به تعداد مهمانان ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … دارد .
 • هزینه گروه موزیک و سرگرمی در این مورد عرف این است که حتی در صورت استفاده نکردن از گروه موزیک تالار نیز از شما اخذ خواهد شد .
 • هزینه خدمات که معمولا درصدی از مجموع هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می شود .
 • هزینه تزئینات مثل : بادکنک آرایی ، گل آرایی و … که در صورت عدم تمایل شما حذف می شوند و گاهی با خدمات هتل و رایگان هستند .
 • هزینه برنامه هایی مثل آتش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و … که معمولا انتخابی هستند و در صورت عدم تمایل شما از برنامه حذف می شوند .
 • هزینه مالیات برارزش افزوده و عوارض که طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست .

پیشنهادات ساده و مهم برای برگزاری بهتر مراسم عروسی در تالار :

 • سعی کنید تمام کارهای مربوط به تالار را حداقل یک ماه قبل انجام دهید و در روز قبل از مراسم ، به تالار یا باغ عروسی خود سر بزنید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز مرتب است .
 • ممکن است با همسرتان در مورد نحوه پذیرایی و روکش صندلی ها و … اختلاف نظر داشته باشید . این مسائل را در آرامش حل کنید و از برگزارکنندگان مراسم یک خواسته واحد داشته باشید تا مراسم منظم تر برگزار شود .
 • از بین دوستان و یا اقوام افرادی مسئولیت پذیر را انتخاب کنید تا در شب مراسم ، هماهنگی های لازم با مسئولین تالار را انجام دهد و از بار استرس شما در زیباترین شب زندگیتان بکاهد .
 • یک لیست از مهمان ها را برای خود تهیه کنید و همیشه در نظر داشته باشید که ممکن است به تعداد مهمان های افزوده و یا یا از تعداد آنها کاسته شود .
 • غذا نیز بخش عمده ای از میزبانی شماست پس وقتی می خواهید منوی غذا را انتخاب کنید باید توجه داشته باشید که برای تعداد زیادی از اشخاص که سنین متفاوت و هم چنین ذائقه های گوناگون دارند ، غذا سفارش دهید . سعی کنید بیش تر از غذاهای مرسوم استفاده کنید .
 • حتما با مدیر تالار برای انواع پیش غذا ، غذا ، سالاد و دسر صحبتتان را نهایی کنید ، اینکار باعث می شود که هم شما خیالتان از همه لحاظ آسوده خاطر باشد و هم در روز مراسم عروسی دچار هیچگونه اشتباهی نشوند .
 • کیفیت غذا و چگونگی خدمات را سرسری نگیرید . میتوانید بعد از انتخاب تالار و قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی را از نزدیک ببینید . معمولا مشتری یک شب به صورت سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار تقاضای تست غذا و مشاهده نوع سرویس دهی و رفتار مهمانداران را می کند .
 • اگر قرار است غذای مراسم شما سلف سرویس باشد حتما دقت داشته باشید مکانی را که قرار است میهمانان برای صرف غذا به آنجا مراجعه کنند وسیع باشد تادر موقع سرو غذا ازدحام ایجاد نشود .
 • ظروف پذیرایی را با دقت زیر نظر بگیرید . سرو غذا در ظرفی زشت از لذت غذا خوردن کم می کند .
 • ساعت تحویل سالن را در زمان عقد قرارداد بپرسید و در کارت عروسی قید کنید تا میهمانان از پایان جشن در ساعت مقرر دلگیر نشوند .
تالار عروسی در تهران
تالار عروسی در تهران

با این کارها مراسم عروسی را برای همه خاطره انگیز کنید :

 • تهیه شیرینی و میوه را خودتان برعهده بگیرید و این کار را به مسئول تالار واگذار نکنید زیرا شما بهتر سلیقه و ذائقه مهمانانتان را میدانید و میتوانید با فراهم آوردن خوراکی های دلخواهشان ، لبخند را میهمان لبهایشان کنید .
 • بهتر است از یکی از نزدیکانتان بخواهید که پذیرایی از عکاس ، فیلم بردار و گروهشان را به عهده بگیرد و شما تنها شاهد نتیجه کار در فیلم و عکس عروسیتان باشید .
 • شاید هدیه دادن به مهمانان آنقدرها هم مهم به نظر نرسد ولی یکی از جزئیات خوشایندی است که در یاد دوستان ، آشنایان و اقوامتان می ماند . گیفت عروسی شما میتواند در خانه تک تک مهمان ها جا خوش کند .
 • اگر به فکر سرگرم کردن میهمانها باشید تا مدتها از جشن عروسی شما بخوبی یاد می کنند . برای اینکار می توانید از یک گروه موسیقی دعوت کنید تا جشن تان را شاد تر کنند یا با یک آتش بازی زیبا و بی خطر میهمانان را شاد کنید .
 • ساقدوش ها مستحق تشکر شما و همسرتان هستند و فراموش کردنشان کم لطفی محسوب میشود .شادی و هیجان ساقدوش تان در لحظه ای که هدیه اش را دریافت می کند ، به طور قطع به هزینه اش می ارزد .

در کنار اینکه تالار عروسی در بهبود کیفیت مراسم شما نقش زیادی دارد اما دوستانه توصیه مکنیم که از هزینه ها اضافی خودداری کنید .

668 total views, 1 views today

×