حق طلاق در مقابل نداشتن مهریه

موضوع: حق طلاق در مقابل نداشتن مهریه

در مورد این مطلب که مهریه باید کم باشه تا راحت تر بشه ازدواج کرد، توی قسمتهای مختلف با هم صحبت کردیم. ولی الان می خواهیم در مورد این که مهریه چه جایگاهی در عصر حاضر پیدا کرده صحبت کنیم.

شاید یه دیدگاه درست در مورد مهریه این باشه که اگر یک زوج در شرایطی قرار بگیرند که توانایی ادامه زندگی را نداشته باشند، زوج مبلغی رو به زوجه پرداخت کنه تا زوجه برای ادامه زندگی خودش به مشکل تامین آتیه بر نخوره. به عنوان مثال بتونه برای خودش حداقل خونه ای رهن کنه که با این مسایلی در اجتماع برای خانم های مطلقه وجود داره برخورد نکنه.

با در نظر گرفتن این موضوع می پردازیم به این نکته که مهریه در مقابل حق طلاق مسئله درستی است یا نه. بیایید با هم یک زوجی را تصور کنیم که دختر خانمی با گرفتن حق طلاق از گرفتن مهریه می گذره. به نظر شما زندگی این فرد بعد از طلاق به کجا خواهد کشید؟ اگر یه مقدار منطقی بخواهیم به این مسئله بپردازیم، می بینیم که زن در این سوژه ضرر بیشتر نسبت به مرد خواد نمود. چون زنی که زندگیش با طلاق همراه میشه، به راحتی نمیتونه دوباره ازدواج کنه، کار به راحتی نمی تونه پیدا کنه، تو اجتماع با دید درستی به مشکلش نگاه نمیشه، هیچ پولی هم نخواهد داشت برای ساختن یه زندگی معمولی و در انتها هم باید بگم که براش خیلی سخت خواهد بود که برگرده و در خانه پدریش زندگی کنه. در حالی که یک مرد هم به راحتی می تونه دوباره تشکیل زندگی بده، احتمالا یه شغلی از قبل داره که با اون می تونه زندگی کنه و تو اجتماع دید بدی نسبت به اون فرد وجود نداره و…..

با توجه به این مطالب، به نظر شما آیا گرفتن حق طلاق در مقابل نداشتن مهریه کار درستیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
در مورد مهریه نباید بیشتر فکر کرد؟؟؟؟؟؟؟
اگر مهریه بالا باشه آیا مرد توان پرداخت مهریه را داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا مهریه چی باید باشه که هیچ کدام از طرفین متضرر نشن؟؟؟؟؟؟؟؟

ما در این قسمت سعی کردیم تا یه مقدار شما رو به فکر وا داریم تا شاید بشه در آینده این مشکل بزرگ از بین بره. طور یکه نه آقایان زیر بار مهریه سنگین کمرشون نشکنه و نه خانمهای محترمی که از همسرانشون جدا می شن با حداقل مشکلات روبرو بشن.

این دعای تک تک ماست که همه عروس دامادها با دلخوشی و رضایت قلبی سفید بخت بشن و تا آخر عمر در کنار همدیگه زندگی کنن. ولی برای اوناییکه تو این مسیر تنها شدن آرزوی موفقیت میکنیم  و امیدواریم که هر چه زودتر به مسیر سبز زندیگیشون برسن.

در انتها خوشحال میشیم تا نظر شما رو در این رابطه بدونیم.

نویسنده: مدیر تحقیق و مشاوره سایت تالارهای پذیرایی ایرانتالارپلاس حامی زوجهای ایرانی

1,136 total views, 1 views today

 1. بعدشم تا صحبت توقعات بالا و مهریه تو ازدواج میشه دخترا میان دم از حق طلاق و حضانت و ارث و دیه و … میزنن!! در جواب بگم که اگه شما یه حساب دو دو تا چهارتای ساده بکنی متوجه میشی که اگه قرار به پرداخت مهریه چند صد سکه ای باشه همه اون حقوقی که برای مردا گفته شده به پشیزی نمی ارزه….!!
  در ضمن:
  حق طلاق در مقابل حق مهریه هیچه، تازه خیلی از آقایون در صورت درخواست زن خودشون راضی به طلاق میشن
  حق دیه: خب دیه مرد به زن میرسه و دیه زن به مرد، پر واضحه که این به نفع خانوماست…
  حق تحصیل و کار: الان که تعداد خانومای دانشگاه رفته بیشتر از آقایونه، پس حتما میزارن برن دانشگاه… در مورد حق اشتغال هم که خیلی آقایون دنبال زن شاغل هستن پس حرف الکی نزنین
  حق تعیین محل سکونت:خب وقتی مرد به هزار زحمت یه خونه میخره میخواستین حق تعیین محل سکونت با زنش باشه؟تازه بیشتر ازدواجها بین همشهریاست و اختلافی وجود نداره
  اما نکته آخر و مهمتر از همه، شاید سوالی که خیلی کم مطرح شده ولی لازمه گفته بشه:
  زنان برای خودشون وظیفه ای قائل نیستن اما در عوض مهریه رو حق و حقوق مسلم خودشون میدونن برای جبران اندک کارایی که انجام میدن،مردان باید تمام مخارج زندگی رو متقبل بشن و یه عمر تلاش کنن،هزینه هایی شامل سربازی،پیدا کردن شغل، سرویس طلا،شیربها،جشن عروسی،مسکن،هدایا،ههزینه های جاری زندگی،هزینه های همسر و …در مقابل اینهمه وظیفه،حق و حقوق مردان چی میشه؟چی قراره بهشون برسه؟چه کسی و چگونه میخواد اینارو جبران کنه؟چه هدیه ای قراره بهش داده بشه؟میخواین براش چیکارکنین؟هان…؟؟

  • سلام ایمان عزیز
   مثل اینکه خیلی دلت پر بود. خالی شدی عزیزم؟
   از دیدی که شما به این موضوع داری حق با شماست. ولی از دیدهای دیگه ای هم میشه به این موضوع نگاه کرد.

 2. در همه قشر جامعه خوب بد وجود داره . بجز زن هایی که بد هستن بقیه زن ها واقعا مظلومن و واقعا بد از طلاق مردم پدرشونو در میارن و مملکت هم که پشت آقایونه کاش می شد یه سازمان یا ارگانی هم از خانمها حمایت می کرد .برا همه آرزوی شادی می کنم.

 3. مطلب بسیار آموزنده ای بود .کاش زندگی با اعتماد و عشق شروع بشه و رضایت دو طرف روز به روز بیشتر بشه و با اومدن بشه شیرین بشه تا اینکه با کلی حرفو جنگ و دعوا شروع و با طلاق تموم بشه از خدا میخوام خواست خودشو در همه امور آدمها جاری کنه .ممنون ازتون

×