سازه مناسب جهت احداث تالار پذیرایی

تالار پذیرایی لیانا
تالار پذیرایی لیانا

مشاور ساخت تالار پذیرایی

سازه مناسب جهت احداث تالار پذیرایی

سازه در یک تالار پذیرایی به دو نوع کلی فلزی و بتونی تقسیم می شود.

در مواردی که احداث تالار در حاشیه شهر هایی می باشد یا احداث باغ تالار مدنظر است ، سوله به دلیل اقتصادی بودن و ساخت سریع سازه پیشنهاد می گردد. در مورد سازه های بتونی ( اسکلت بتونی) با توجه به تناسب ساختمان در صورتیکه بخواهیم دهنه های بزرگ بدون ستون در سالن های عروسی مردانه و زنانه داشته باشیم ، سیستم هایی مانند کوبیاکس یا یوبوت پیشنهاد می گردد که دهنه هایی حدود ۱۰ تا ۱۲ متر به بالا با پوترهایی که خیلی مرتفع نیستند را ایجاد می کند. دیگر سیستمها مانند سقفهای پیش تنیده هم امکان پذیرند لیکن امکان ایجاد گشایش (برای عبور فاضلاب ،کانال عمودی و غیره وجود ندارد و این بازشوها بایستی از اول در مرحله احداث سازه جانمایی شود.

سازه مناسب جهت احداث تالار پذیرایی

سیستمهای متعارف سقف برای سازه فلزی، تیرچه بلوک، کرمیت یا عرشه فولادی است. سقفهای عرشه فولادی کمی گرانتر هستند منتها سرعت ساخت در این سیستم بسیار بالاست. ارتفاع مناسب برای سالنهای پذیرایی اهمیت فراوانی دارند. با توجه به این که سیستم های گرمایش و سرمایشی جدید معمولاً حدود ۵۰ – ۶۰ سانتیمتر از زیر سقف اصلی فاصله می گیرند و سقف کاذب زیر این ارتفاع احداث می شود. برای سالنهای  احداث نیم طبقه برای فضاهای خدماتی هم وجود دارد.

دو نکته طلایی در مورد سازه تالار پذیرایی

اولین نکته بسیار مهم در طراحی و اجرای سازه اینست که اولاً پلان و حجم همزمان و بصورت رفت و برگشتی طراحی شوند، یعنی محل و ابعاد فرورفتگیها و برآمدگیها و کلیه عناصر و جانمایی داکتهای تاسیسات برق و مکانیکال از اول مشخص شوند. نماهای فاخر و مجلل تالارهای پذیرایی با کارهای حجمی ساخته می شوند.
دومین نکته برای نماسازی (سازه ساختمان) در برهایی که دید مهمی دارند عقب نشینی کند. برای مثال اگر طول زمین شما ۴۰ متر است و حد مجاز ساخت شما ۲۶ متر است، ستونها را در محدوده ۶۰/۲۵ علم کنید چون برای پیشروی امکان کنسول کردن کفها وجود دارد ولی تالارهایی که اسکلت آنها دقیقاً بر حد مجاز شهرداری احداث شده است امکان ایجاد فرمهای متنوع در نما را ندارند.

از لحاظ قوانین شهرداری بیرون زدگی در معابر اگر از  حد مجاز بیشتر شود، ساختمان به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می شود یعنی جلو آمدگیها باید تخریب شوند.

نویسنده: مهندس جلال حسن خانی
سازنده بهترین تالارهای تهران

کلمات کلیدی: تالار پذیرایی | تالارپذیرایی | باغ و تالار | تالارهای پذیرایی تهران | باغ تالار | تالارهای پذیرایی

×